100-lecie zaślubin Polski z morzem

USŁUGI IT DESIGNEZ
10 Lutego 1920 roku generał Józef Haller przyjechał do Pucka, gdzie dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim. Zaślubiny odbyły się poprzez wrzucenie pierścienia do morza. Tego dnia, przed zaślubinami, odbyło się spotkanie generała i delegacji władz Polski w Gdańsku z tamtejszymi Polakami, którzy ofiarowali na ręce Józefa Hallera dwa platynowe pierścienie. Pierścienie te były sfinansowane przez polskich gdańszczan. Podczas ceremonii jedynymi żołnierzami, którzy wjechali konno z brzegu do wody, byli Józef Haller i Władysław Zakrzewski.

Równo sto lat później, uczestniczyliśmy w uroczystych obchodach zaślubin Polski z morzem. W obchodach wziął udział prezydent Polski Andrzej Duda, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele Cechów Rzemiosł Różnych wraz z pocztami sztandarowymi, przedstawiciele Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego przedstawiciele Ligi Morskiej i Rzecznej, dowództwo Marynarki Wojennej RP, grupy rekonstrukcyjne oraz mieszkańcy Pucka i okolic. Prezydent Andrzej Duda wraz z biurmistrz Pucka Hanną Pruchniewską odsłonili na puckim rynku tablicę Antoniego Miotka, wieloletniego burmistrza Pucka. Po uroczystej mszy świętej w farze - w porcie rybackim złożono wieńce, a symboliczny wieniec został zrzucony ze śmigłowca Marynarki Wojennej RP w wody Zatoki Puckiej.

Data publikacji czwartek, 20 lutego 2020r.

Dołącz

Zostań członkiem Cech Rumia.